Ana sayfa DÜNYA NE OLDU? / ADNAN ÖZER

NE OLDU? / ADNAN ÖZER

200
0
PAYLAŞ

Son olarak Balat’ı gezdi

Yazınsal türleri birbirine karıştıran; onları birbiriyle barıştıran adamdı.

Gazeteci ve yazar Javier Reverte’den söz ediyoruz.

Gazeteciliği de yazarlığı da çok yönlü olduğundan yapabiliyordu bunu.

İspanya’nın bu üretken ve yerinde durmayan kalemi geçtiğimiz 29 Ekim günü öğleden sonra Madrit’teki evinde 76 yaşında vefat etti.

Javier Reverte son gezisini İstanbul’a yaptı.  Geçtiğimiz Ekim ayının başlarında birkaç gün, bir günü Balat olmak üzere şehri gezdi.

Gezi edebiyatının büyük ustasının İstanbul gezisi üzerine yazdıklarının yayına hazır olup olmadığı merak konusu.

Viva Meksika!

Pandemi sanal forumları arttırdı. Bir forum da Meksiko City’deki Meksika Ulusal Üniversitesi’nden: Kısa adıyla UNAM olarak bilinen üniversitenin Edebiyatı ve Okumayı Teşvik Direktörü Luisa Valenzuela’nın tertipleyip yöneteceği “Feminist Anlatılar Forumu” 4-7 Kasım günleri arasında gerçekleştirildi.

(Forum bir yana, üniversitedeki şu birime bir daha bakalım: “Edebiyatı ve Okumayı Teşvik Direktörlüğü”. Çok yaşa Meksika!)

Kasabaya bak sen!

Kasım ayı edebiyat adına verimli geçecek gibi. Türkiye’den söz etmiyoruz, Kolombiya’da gözümüz. XXVII. Ulusal ve Uluslararası Kadın Şairler Buluşması 3-8 Kasım günleri arasında yapıldı bu ülkede. Hem de bir kasabada. Ülkenin kuzeyindeki Cordoba şehrine bağlı Cerete ilçesi söz konusu etkinliği çeyrek asırdan fazla bir zamandır aksatmadan yapıyormuş. ‘Bunun sebebi ne ola..?’ diye düşünmeden edemedik, böyle bir buluşma, böyle bir yerde..?

Cerete Ulusal ve Uluslararası Kadın Şairler Buluşması, çağdaş Kolombiya şiirinin etkileyici şairlerinden Raul Gomez Jattin’in (1945-1997) hatırasına binaen yapılıyor. Çünkü şairin çocukluğu bu kasabada geçmiş. Bu etkinliğin kurucusu ve halen de yürütücüsü olan şaire Lena Reza ise Raul Gomez’in arkadaşı imiş. Hatırşinaslık ve aşk, Cerete’ye kadın dizeleri getiriyor her Kasım.

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap!
Adınızı giriniz