Ana sayfa KÜLTÜR 5.KARA HAFTA İSTANBUL FESTİVALİ BAŞLIYOR

5.KARA HAFTA İSTANBUL FESTİVALİ BAŞLIYOR

89
0
PAYLAŞ

Her şey 2015 yılında Kalabalık Cadde’nin de kurucusu olan şair Adnan Özer’in şahane fikriyle başladı aslında. Edebiyat tarihinin en önemli yazarlarından Agatha Christie’nin 125. yaş gününü kutlamak, Türkiye’den ve dünyanın birçok noktasından polisiye yazarlarını, Türkiye’deki polisiye tutkunlarıyla buluşturmak gibi oldukça basit ama bir o kadar etkileyici bir fikirle yola çıktı Kara Hafta İstanbul Festivali. Sırasıyla Agatha Christie, Georges Simenon, Ian Fleming ve Mike Hammer temalarıyla İstanbullu edebiyatseverleri ağırladı Pera Palace. Mike Hammer dışındaki tüm isimlerin ortak noktası yollarının bir şekilde Pera Palace’la kesişmiş olmasıydı. Festival, bu yıl da yine Alexandre Vaullary’nin eşsiz yapıtının misafirleri arasında yer alan, tüm zamanların en önemli yönetmenlerinden Sir Alfred Hitchcock temasıyla düzenlenecek. Peki bu yıl bizleri neler bekliyor?

 

22 ve 23 Kasım tarihlerinde Pera Palace Hotel – DenizBank iş birliği ve Storytel’in desteğiyle Pera Palace’ın Galata Salonu’nda gerçekleştirilecek söyleşilerde ilk gün 14:30’da Fatma Cihan Akkartal moderatörlüğünde Taner Ay, Sevin Okyay ve Armağan Tunaboylu Alfred Hitchcock sinemasını konuşurken; festivalin demirbaşlarından Erol Üyepazarcı ve Didem Ardalı Büyükarman, Seval Şahin’le birlikte maceralarının büyük çoğunluğu Pera Palace’ta geçen Cingöz Recai karakterini anlatacaklar.

 

Aynı gün 17:30’da benim idare edeceğim oturum ise birçok polisiye okuru için oldukça duygusal anlara sahne olacaktır diye tahmin ediyorum. Bu yıl kaybettiğimiz Celil Oker’i Elçin Poyrazlar, Cenk Çalışır, Çağatay Yaşmut ve Celil Oker’i “Polisiyemiz bir uçaksa pilotumuz Celil Oker’di” cümlesiyle tanımlayan Suat Duman ile anacağız. Bu dört kıymetli yazarın son yayınlanan kitaplarına da mutlaka değineceğiz.

 

Ilk günün son oturumunda ise bir efsane sahnede olacak. Petros Markaris! Festivalin ilk yılından beri davet ettiğimiz Markaris, Metin Celal moderatörlüğünde Almanya’da yaşayan Türk yönetmen Su Turhan ve Türk sinemasının önemli isimlerinden Onur Ünlü ile “Polisiyede Sinema” başlığı altında konuşacaklar.

23 Kasım cumartesi ise yine dört oturumla devam edecek. Günün ilk oturumunda eski bir emniyet mensubu olan Mesut Demirbilek, yazar-avukat Oğuzhan Aslan ile birlikte Algan Sezgintüredi’nin yönetiminde “Geleceğin Suçları”nı konuşacaklar. Saat 15:00’te Teresa Solana, Kurtçebe Turgul, Ahmet Ümit ve Andrew Finkel; İrem Uzunhasanoğlu moderatörlüğünde “Sıradışı Katiller ve Dedektifler” dosyasını açacaklar. “Bence Katil Öldürdü” kitabıyla polisiyeye ilginç bir giriş yapan Kurtcebe Turgul’un anlatacaklarını merakla bekliyorum. Günün üçüncü oturumunda Yunan Polisiye Yazarlar Birliği’nden Kostas Kalfapoulos ve Vassilis Danellis, Türkiye Polisiye Yazarlar Birliği Başkanı Algan Sezgintüredi ve kurucu ekipten Ercan Akbay’la suyun iki yakasındaki polisiye kültürü üzerine konuşacaklar. Paneli April Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Berivan Ak yönetecek. Festivalin son oturumunda ise Danimarkalı yazar Michael Katz Krefeld ile gerek polisiye romanları gerekse Norveççeden yaptığı çevirilerle bildiğimiz Ayşe Erbulak; Ceyhan Usanmaz’ın ve seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

BEŞİNCİ YILA ÖZEL ÖYKÜ YARIŞMASI
Kendi adıma çok heyecanlıyım. Beş yıl boyunca onlarca saygın yazarı ağırladık. Leslie Klinger, Petros Markaris, Philip Kerr, Anthony Horowitz, Shari Lapena, BA Paris, Wolfgang Schorlau gibi yabancı yazarların yanı sıra; artık aramızda olmayan ve benim kişisel polisiye serüvenimde çok önemli bir yer tutan Celil Oker, festivalle birlikte polisiye yazarlar birliğinin kurulmasına öncülük eden Algan Sezgintüredi, Elçin Poyrazlar, Alper Canıgüz, Çağatay Yaşmut ve birçok önemli yazarımızın yolları Pera Palace’ta kesişti. Her yıl birbirinden sıra dışı konular konuşuldu.

Festivalin beşinci yılında ise beni en çok heyecanlandıran projelerden birine imza attık. Otuz yaş altındaki polisiye tutkunu gençler için düzenlediğimiz öykü yarışması beklediğimizin çok üstünde bir katılımla sonuçlandı. Yüz elliye yakın öykü ulaştı elimize. Yalnızca iki ayda! Yaş sınırlaması koyduğumuz için bize kızan yazar adayları da oldu. Sevinsek mi üzülsek mi bilemedik. Nihayetinde Adnan Özer, Ahmet Ümit, Algan Sezgintüredi, Ayşe Erbulak ve Elçin Poyrazlar’dan oluşan jürimiz dokuz hikayeyi seçtiler.

Vapur Kitap bu öyküleri kitaplaştırdı. Kara Hafta’yla birlikte belki de bundan sonra birçok polisiye hikayesini okuyacağımız dokuz yazarın ilk eserlerini edinme şansı bulacaksınız. Polisiye külliyatımıza böyle bir yapıtı da eklemekten dolayı ne kadar mutlu olduğumu anlatamam.

Hatırlatmakta yarar var. Festivalin tüm oturumları ücretsiz. Yapmanız gereken tek şey 0212 377 40 00’ı arayarak rezervasyon yaptırmak. Bu yıla çok yoğun bir ilgi var. Elinizi çabuk tutmanızı öneririm!

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap!
Adınızı giriniz