Ana sayfa KÜLTÜR Ara Güler ve Sinem Dişli’den Göbeklitepe

Ara Güler ve Sinem Dişli’den Göbeklitepe

95
0
PAYLAŞ

Ara Güler Müzesi ile Leica Galeri İstanbul 2007’den bu yana Göbekli Tepe ve çevresinde çalışmalar yürüten Sinem Dişli’nin, Oyuklar ve Höyükler: Göbekli Tepe’ye Bir Bakış isimli sergisi Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi ile Leica Galeri İstanbul’un destekleriyle Yapı Kredi Bomontiada’da açıldı. Ara Güler Müzesi bu sergide eş zamanlı olarak ustanın Göbekli Tepe fotoğraflarını ilk kez izleyici ile buluşturuyor. Ara Güler’in 1998 yılında bir kitap çalışması için gittiği ve 24 gün kaldığı Şanlıurfa’daki ziyareti sırasında Göbeklitepe’de de fotoğraflar çekmiş. Güler, Göbeklitepe’de arkeolojik alanı, kazıların yapıladığı açmaları ve kazı ekibini fotoğraflamış. Fotoğraflar bu açıdan bir belge niteliği de taşıyor.

Sergide Sinem Dişli’nin Göbekli Tepe Arkeolojik Alanını tema olarak alan fotoğraf, video, resim ve enstalasyonları sanatseverler ile buluşuyor. Ara Güler Müzesi, bu sergiyle birlikte farklı bir sanatçıya kapılarını ilk kez açmış oldu.

“Oyuklar ve Höyükler: Göbekli Tepe’ye Bir Bakış” sergisiyle aynı adı taşıyan sanatçı kitabı da yayımlandı. Ara Güler Müzesi tarafından hazırlanan kitapta Dr.Christopher Lightfoot, Prof.Dr.Wendy M.K.Shaw, Doç.Dr.Ahmet A.Ersoy, İpek Ulusoy Akgül’ün Sinem Dişli’nin işleri üzerine metinleri yer alıyor.

Yapı Kredi Bomontiada’daki sergi 15 Ocak 2020’ye kadar ziyaret edilebilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap!
Adınızı giriniz