Ana sayfa KÜLTÜR Arz edilen sanat beklenen talebi buldu mu?

Arz edilen sanat beklenen talebi buldu mu?

42
0
PAYLAŞ
Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen galeri, sanatçı, kurum ve kuruluşlarını İstanbul'da sanatseverlerle bir araya getiren 14. Contemporary Istanbul'u toplamda 74 bin kişi gezdi. Bu yıl 14'üncüsü düzenlenen ve farklı bölümlerde 22 ülkeden çağdaş sanat örneklerini ziyaretçilerin beğenisine sunan Contemporary Istanbul (CI) sona erdi. ( Musa Alcan - Anadolu Ajansı )

İstanbul Bienali, Contemporary Istanbul, Artweeks, Arter’inyeni binasının, Meşher’in, Eskişehir’de Odunpazarı Modern Sanat Müzesi’nin açılması ve neredeyse tüm sanatmerkezlerinin ve galerilerinin bunlarla eşzamanlı olarak eylül başında yeni sergilerle kapılarını açmaları ile sanat ortamı sonbahara müthiş bir hareketlilikle başladı.

Bu eşzamanlı gerçekleşen güncel sanat etkinliklerinin çokluğu ve yoğunluğu birkaç yıldır sanat ortamının yaşadığı sıkıntıları aştığının işareti olarak algılanabilir.

Geçtiğimiz yıllarda kapanan sanat galerilerinden, iptal edilen müze programlarından, Türkiye’ye gelmekten vazgeçen sanatçılardan ve sergilerden, yapılamayan müzayedelerden, Türk koleksiyoncuların yerli sanatçıların eserlerini almak yerine yurtdışına yöneldiğinden   konuşuluyordu. Sanat ortamının üzerine ölü toprağı serilmiş gibiydi.

Bu durumun en önemli nedeni olarak ekonomik gelişmeler, Türk lirasının aşırı değer kaybı, Türkiye ve çevre ülkelerde yaşanan siyasi gelişmeler gösteriliyordu. İşinde maddi sıkıntıya düşen, yeterince kâr etmeyen koleksiyoncunun yeni sanat eserleri almaya bütçe ayıramaması geçerli bir gerekçe gibi görünüyor. Peki bu durgunluk, ekonomideki sıkıntılar aşıldı mı? Genele bakarsanız olumlu bir gelişme görülmüyor. Ama özele, sanat ortamına bakarsanız sanki sıkıntılar aşılmış, yeni bir başlangıç yapılmış gibi görünüyor. Sanat ortamı hiç olmadığı kadar hareketli.

Bienalin olumlu etkisi ile sanat galerileri sergilerini öne alıp bienalle eşzamanlı olarak kapılarını açıyor. ContemporaryIstanbul da aynı şekilde tarihini Bienalle eş zamanlı hale getirdi. Beşiktaş Akaretler’deki Artweeks’in büyüyüp yeni bir sanat fuarı olmaya doğru evrilmesi, Arter’in yeni binasınınDolapdere’ye getireceği değişim ve orada açılan sanat galerileri bir anda müthiş bir arza neden oldu. Sanatseverler, kuşkusuz koleksiyoncular da nereye gideceklerini şaşırdılar. Bienal ve Contemporary Istanbul ilk hedeflerdi. Arter zaten merak ediliyordu. Ama benim gezme imkanı bulduğum Artweeks, İstanbul Modern, Meşher, Salt ve Yapı Kredi Kültür Sanat’ta da azımsanmayacak sayıda ziyaretçi vardı. Bu kadar çok seçenek varken hemen her mekanda yoğunluk olması sevindirici bir işaretti. Bienal ve Contemporary Istanbul ise çok kalabalıktı. Bu kalabalık bir umut ışığıdır, gelecek yılların koleksiyoncularını doğurabilir.

Peki günümüz koleksiyoncusuna bu büyük arz ne sundu? Yurtdışından vazgeçip gözlerini bu müthiş sanat arzına çevirdiler mi? Sergilerdeki doluluk öyleymiş gibi düşündürüyor. Peki önceki yıllarda gördüklerinden farklı bir şeyler, yeni, heyecan verici eserler, işler gördüler mi?Bilinmedik, yeni sanatçılar sunuldu mu? Sanmıyorum. Arz edilen sanat ürünleri ve onların sahiplerinde bir değişim görülmüyor. O nedenle de sanat ortamındaki bu müthiş umduğu talebi bulamayabilir ve yeni bir hüsran yaşanabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap!
Adınızı giriniz