Ana sayfa KÜLTÜR CONTEMPORARY ISTANBUL 14. kez kapılarını açacak

CONTEMPORARY ISTANBUL 14. kez kapılarını açacak

55
0
PAYLAŞ

Akbank ana sponsorluğunda Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi’nde 12-15 Eylül tarihleri arasında açık olacak fuarda bu yıl 23 ülkeden, 74 galeri, 510 sanatçı ve 1400’den fazla çağdaş sanat eseri yer alıyor.  

Katılımcı Galeriler

AB GALLERY, Seul; Anna Laudel Contemporary, İstanbul; Art Agency, Sofya; Art On İstanbul,İstanbul; Azerbaijan Art Platform, Bakü; BARRO, Buenos Aires; Berman Contemporary, Johannesburg; Borderline Art Space, Iasi; Bozlu Art Project, İstanbul; C24, New York; C.A.M. Galeri, İstanbul; CODE South Way, Marsilya; Crèvecoeur, Paris, Marsilya; Double V Gallery, Marsilya; E. A. Shared Space,Tiflis; Extramentale, Paris; Ferda Art Platform, İstanbul; Galeri 77, İstanbul; Galeri Binyıl, İstanbul; Galeri Diani, İstanbul; Galeri MCRD, İstanbul; Galeri MİZ, İstanbul; Galeri Nev İstanbul, İstanbul; Galeri Siyah Beyaz, Ankara; Galeria Foco, Lizbon; Galeria Joan Gaspar, Barselona; Galeria Victor Lope Arte Contemporaneo, Barselona; Galerie Krinzinger, Viyana; Galerie Lisa Kandlhofer, Viyana; Georg Karl, Viyana; Galerie Tore Suessbier, Berlin; Galerist, İstanbul; Gowen Contemporary, Cenova; HIGH ART, Paris; Isabel Croxatto Galeria, Santiago; JD Malat Gallery, Londra; Khak Gallery, Tahran; LC Queisser, Tiflis; LOVAAS Projects, Münih; Marina Gisich Gallery, St Petersburg;Mark Hachem, New York, Paris, Beyrut; Marlborough Gallery, New York, Barselona, Madrid, Londra; Martch Art Project, İstanbul; Merkur Gallery, İstanbul; Michael Schultz, Berlin; Mobius Gallery, Bükreş; Mohsen Gallery, Tahran; Olcay Art, İstanbul; Öktem & Aykut, İstanbul; P.E.T. Projects, Atina; Perve Galeria, Lizbon; Pg Art Gallery, İstanbul; Pi Artworks, İstanbul, Londra; Pigment Gallery, Barselona; Pilot Galeri, İstanbul; Piramid Sanat, İstanbul; Project ArtBeat, Tiflis;Ramapano, Paris; Red Art Gallery, İstanbul; Rem Art Space, İstanbul; Sanatorium, İstanbul; Sevil Dolmacı Art Gallery, İstanbul; SPAGHETTO, Atina; Studiocur/art, Paris; Ta(r)dino 6, Bakü; The Pill, İstanbul; Blitz, Valetta; THK Gallery, Cape Town; Versus Art Project, İstanbul; Villa del Arte Galleries, Barselona; XIst, İstanbul; Zawyeh Gallery, Ramallah; Zilberman Gallery, İstanbul, Berlin.

 

Bu yıl fuara 23 yeni galeri katılıyor.

Bu sene Contemporary Istanbul’da ilk kez Viyanalı galerilerin bir araya getirildiği “Art From Vienna” seçkisi yer alacak. Bununla beraber fuara ilk kez katılacak yerli ve yabancı galerin isimleri ise şöyle: Barro, Arjantin; Berman Contemporary, Günet Afrika; Creve Coeur, Fransa; Double V, Fransa; E.A. Shared Space, Gürcistan; Ferda Art Platform, Türkiye; Foco Gallery, Portekiz; Gallerie Krizinger, Avusturya; Gallerie Kandlhofer, Avusturya; Tore Suessbier, Almanya; Galeri Diani, Türkiye;  Georg Kargl Fine Arts, Avusturya; Gowan Contemporary, İsviçre; High Art, Fransa; JD Malat Gallery, İngiltere; LC Queisser, Gürcistan; Lovaas Projects, Almanya; Mobius Galery, Romanya; Pigment Gallery, İspanya; South Way Studio, Fransa; THK Gallery, Güney Afrika; Zawyeh Gallery. Filistin.

Galeri Destek Programı Sayesinde Artan Katılım

Bu yıl fuarda ilk kez Karadeniz Holding ve Vestel destekleri ile Güney Afrika’dan galeriler yer alacak… İki yıl önce Bucuresti Mall ile başlayan Galeri Destek Programı 14. edisyonda da Romanyalı galerilere olan katkısını sürdürüyor. Krea ise Portekizli galerilere verdiği desteği devam ettiriyor. Galeri Destek Programı ile dünyanın dört bir yanından farklı galerilerin fuara katılmaları sağlanıyor, bu anlamda hedeflenen ülkelerdeki destekçiler galeriler ile bir araya getiriliyor.

“Recent Acquistions” Son 2 Yılın Çağdaş Sanatına Işık Tutacak

Küratörlüğünü Hasan Bülent Kahraman’ın üstlendiği Recent Acquisitions, çağdaş sanat koleksiyoncularının son iki yılda koleksiyonlarına kattıkları eserleri bir araya getiren özel bir seçki niteliğinde. 2016’nın önemli projelerinden “Collectors’ Stories” sergisinin devamı niteliğinde olmakla birlikte Türkiye’de çağdaş sanat eğilimleri hakkında yakın döneme ışık tutma özelliğine sahip.  Türkiye’nin önde gelen 42 koleksiyoncusunun ve 1 yabancı konuk koleksiyoncunun koleksiyonlarında yer alan eserleri yakından görme fırsatı sunmasının yanı sıra genç koleksiyonculara, sanata ilgi duyanlara da yol gösterme açısından da etkili olacak.

 Yeni Medya Bölümünde Plugin 7. Kez düzenleniyor

Contemporary Istanbul bünyesinde gerçekleştirilen, dijital sanatlar ve yeni medya alanında sanatsal üretimleri bir araya getiren PLUGIN’in 7. Edisyonunda küratörlüğünü Esra Özkan üstleniyor. PLUGIN’in bu seneki konsepti RW. [material], sponsorluğunu ise Siemens Ev Aletleri üstleniyor. Dünyayı bilme, algılama, hissetme şekillerimizin güncel yaklaşımlarının temel koşullarından birini oluşturan teknoloji, sanat ile bir araya gelerek Akdeniz havzasının kültürel unsurlarını Dünya’daki dijital sanatlar üretimleriyle harmanlıyor ve izleyiciye sunuyor. Sergi, sanatçının laboratuvarında ürettiği tüm yeni form anlayışlarını; izleyicinin beden etkileşimini, deneyimlediği yeni bilinç biçimlerini; RW. [material]’ın nereden geldiğini ve nasıl algılandığını, çevresindekilerle nasıl iletişime geçtiğini ele alacak. 7. PLUGIN’de Türkiye, ABD, Fransa, İngiltere, Almanya ve Azerbaycan’dan katılım sağlayacak isimler şöyle: Alex Guevara, Aykut Cömert, Betül Aksu, Begüm Yamanlar, DECOL& Nohlab, Farhad Farzaliyev, Jessica Boubetra, Kerim Dündar, Mathieu Le Sourd [Maotik, Nergiz Yeşil], Olivier Ratsi, Orkan Telhan, Pınar Yoldaş RE.sole [Ahmet Ünveren &Ecem Dilan Köse], Şölen Kıratlı & Hannah Wolfe, Umut Servan Koyun, Under1Minute [Hakan Yılmaz, Mehmet Ünal, Kıvanç Tatar].

Siemens Ev Aletleri, Plugin Bölümü’nün destekçisi olmaya devam ediyor. Plugin’de sunulan seçkinin yanı sıra Siemens ürünlerinin teknoloji, tasarım ve deneyim vizyonundan ilham alarak su, ateş ve buzu simgeleyen etkileşimli bir dijital sanat eserine ev sahipliği yapacak.

“Deneyim sezgisel olarak estetik bir yaratıma ulaşabilirse, görsel algının ötesine geçerek, insan zihninde gerçek bir iz bırakacaktır” söylemiyle hayata geçirilecek Plugin 2019’da sergilenmek üzere, Decol ve Nohlab ekipleri tarafından Siemens Ev Aletleri adına özel bir eser tasarlandı.

Fuarın Ana Sponsoru Akbank sanatçı Sudarshan Shetty’in sergisine ev sahipliği yapıyor.

“Akbank Sanat bu yıl 12-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Contemporary Istanbul’da yer alan standında Hint çağdaş sanatının önde gelen isimlerinden Sudarshan Shetty’nin “Çekip Gitmek / Yürüyüp Gelmek, Walking Away / Coming A Way” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.  Küratörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın üstlendiği sergide bir video, bir de yerleştirme eseriyle yer alacak olan Sudarshan Shetty’nin sanat pratiği insanın evrensel var oluş gerçeğini sınar nitelikte.”

Fuarın Dijital İletişim Sponsoru Vodafone ve Makinelerin Gözünden Şehirler

2015 yılında NASA’nın düzenlediği Mars Kolonisi adlı yarışmada 3’üncü olan ünlü Türk sanatçı ve mimar Güvenç Özel’in “Derin Şehir” adlı dijital eseri Vodafone Red tarafından ilk kez Contemporary Istanbul’da sergilenecek. Özel’in, içinde yaşadığımız şehirlerde sürekli olarak insan faaliyetlerini ve kent formunu belgeleyip denetleyen makinelerin bu şehirleri nasıl gördüğü düşüncesinden yola çıkarak tasarladığı ve izleyicinin makinelerin zihni ile gövdesi arasındaki mekânı deneyimlemesine olanak tanıyan “Derin Şehir” adlı eseri, Contemporary Istanbul süresince Vodafone Red standında görülebilecek.

CIF Dialogues’ta Akdenizlilik Kavramı Ele Alınacak

Bu yıl CIF Dialogues’da Akdenizlilik Kavramı üzerine konuşma programları gerçekleştirilecek. Art‐O‐Rama ile Contemporary Istanbul’un CIF Dialogues kapsamında ilk defa yaptığı iş birliği ile “Akdeniz Ufukları” temalı konuşma serileri geçmişten geleceğe Akdenizlilik kavramını ele alıyor. “Bir Zihniyet Olarak Akdeniz” kavramı kapsamında gerçekleşecek konuşamaların moderatörlüğünü Delfina Foundation direktör yardımcısı Salma Tuqan üstlenecek.Konuşmaların çıkış noktası Akdeniz havzasının konumu ve kültürel birikimiyle etrafındaki birçok toplumun geçmişini, şimdisini ve geleceğini inşa etmesine dayanıyor. Konuşma programı dışında Art-O-Rama ile yapılan işbirliği kapsamında Galerie Crève‐Coeur, Paris&Marsilya; Duble V, Marsilya galerileri Contemporary Istanbul’da ağırlanacak.

 Sanat Platformları Bölümü

Sanat Platformu Bölümü, sanat girişimlerini, cesur sanatçı çalışma alanlarını, proje alanlarını veya kurum dışında çalışan bağımsız küratörleri vurgulayacak. Bazı olağan dışı veya farklı alanlarda yenilikçi projeler geliştiren yeni yaklaşımlar bu platformda yer alacak. Bu bölümün katılımcıları ise; EXTERAMENTALE, Paris; MOTTO, Berlin; P.E.T PROJECTS, Atina; SPAGHETTO, Atina; STUDIOCUR/ART, Paris; TARDINO 6, Bakü; THIS IS BLITZ, Valetta.

Garden of Eden

Contemporary Istanbul bu yıl ikinci kez bir açık hava heykel parkına ev sahipliği yapacak. Anissa Touati tarafından düzenlenen “Garden Of Eden” isimli heykel parkında katılımcı galerileri sanatçılarından 9 yerli ve yabancı sanatçının eserleri yer alacak. Sanatçılar: Ebru Dösekçi, Türkiye, Sinem Tekin, Türkiye, Elsa Sahal, Fransa, Mikayel Okanjanyan, Ermenistan, Guido Casaretto, Italya, Emirhan Eren, Türkiye, Burcu Erden, Türkiye, Ugo Schiavi, Fransa, Osman Dinç, Türkiye

 Misafir Sanatçı Programı

Contemporary Istanbul bu yıl ilkini gerçekleştireceği misafir sanatçı programında Pakistanlı sanatçı Waseem Ahmed ile küratör Alexandra Pace’i konuk edecek. Waseem Ahmed’in Gorbon seramik ürünleri desteği ile bir ay süreyle İstanbul’da üreteceği işler Gowen Contemporary – Geneva ile fuarda sergilenecek. Alexandra Pace tarafından kurulan This is Blitz çağdaş sanat platformunun fuara kürasyonu da yine bu süreçte İstanbul’da yapılacak.

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap!
Adınızı giriniz