Ana sayfa KÜLTÜR Gritchenko 100 Yıl sonra İstanbul’da

Gritchenko 100 Yıl sonra İstanbul’da

12
0
PAYLAŞ

“Alexis Gritchenko-İstanbul Yılları” adlı sergi, 7 Şubat’ta İstiklal Caddesi’ndeki Meşher’de sanatseverlerle buluşacak. Ukraynalı sanatçının İstanbul’un işgaline denk gelen aylarda yaptığı eserlerin de yer alacağı sergide, Gritchenko’yu en çok etkileyen Ayasofya’dan İstanbul surlarına, Haliç’ten Galata’ya ve Büyükada’ya uzanan 150’den fazla resim görülebilecek. Resimlerdeki detaylarla bir buçuk asır evvelinin İstanbul’u yeniden keşfedilecek.

1919-1921 yılları arasında İstanbul’da yaşayan ve şehri konu eden birçok eser üreten Alexis Gritchenko, kendisini en çok etkileyen yapı olduğunu belirttiği Ayasofya’dan Büyükada’ya, Galata’dan Haliç’e kadar birçok farklı semti resimlerine taşıyor. İstanbul’u kendi perspektifi ve üslûbuyla yorumlayarak eserlerine taşıyan sanatçı, şehrin gündelik hayatını yansıtırken aynı zaman İbrahim Çallı ve Namık İsmail gibi isimlerle kurduğu dostluklarla da sanat tarihinde önemli bir yer tutuyor.

Küratörlüğünü Ebru Esra Satıcı ve Şeyda Çetin’in üstlendiği sergi, çeşitli arşivlerden mektup, yayın, fotoğraf ve videolar eşliğinde sanatçının hayatına da ışık tutacak. Gritchenko İstanbul tecrübelerinin yazıya döktüğü “İstanbul’da İki Yıl” kitabının Türkçe tercümesi de Yapı Kredi Yayınları tarafından sergiyle aynı anda okuyucuyla buluşacak.

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap!
Adınızı giriniz