Ana sayfa KÜLTÜR İYİ SEYİRLER

İYİ SEYİRLER

598
0
PAYLAŞ

Körlük :

“İnsan; Görmek istemediği kadar kör. Duymak istemediği kadar sağırdır…!!!” Bedirhan Gökçe 

Bakmak mı görmek mi önemli? Süregelen yaşamda her şeye bakıyoruz da ne kadarını görebiliyoruz? Bakmak, şahit olmaktan öteye gitmezken, görmek, deneyim gerektirir, derin analizler içerir. Bakmak için göz yeter ancak görmek için akla ihtiyaç duyulur. Bakmak da sorgu yoktur, araştırma ve hüküm verme yoktur; görmedeki gibi…

Peki siz hayata bakıyor musunuz yoksa hayatı görüyor musunuz?

“Blindness” yani körlük, bu sorulara cevap arayan, 1998 Nobel Edebiyat ödülü sahibi Jose Saramago’nun en ünlü romanlarından birisidir. Konusu, körlüğün salgın hastalık gibi yayıldığı bir toplumda korku ve paniğin hâkim olması sonucu ahlaki değerlerin çökmesidir. Kitapta olaylar adı bilinmeyen bir ülkenin bilinmeyen bir şehrinde geçer; hiçbir kahramanın adı yoktur, herkes sıfatları ile anılır. Nokta ve virgül dışında hemen hiç noktalama işareti olmadan yazılmıştır.

Roman, 2008 yılında Fernando Meirelles tarafından filme çekilmiştir. “Still Alice” ile gönlümüze taht kuran Julianne Moore, Mark Ruffalo nam-ı değer “Hulk” ve “Paramparça aşklar ve köpekler” filmi ile bağımsız sinemanın prensi Gael Garcia Bernal, göz dolduran performansları ile bizleri etkilemektedir.

IMDb puan:6,6/10
Kategori: Drama,Bilim Kurgu,Gizem
Yapım yılı:2008

 

 

Equilibrium (İsyan):

“Resimler solarken, duygular yeşerir. “Fransız Özdeyişi

“Equilibrium” dilimize “İsyan” olarak çevrilmiştir. 2002 yılında, Kurt Wimmer tarafından kaleme alınmış ve yönetilmiş bir bilimkurgu-distopik filmidir. Filmde baş rolde Christian Bale ve Sean Bean, yan rollerde ise Taye Diggs, Angus MacFadyen, Sean Pertwee, Emily Watson ve David Hemmings yer almaktadır.

Dünyada yaşanmış olan en büyük savaş, III. Dünya Savaşı sonlanmıştır ve savaş toplumu zor da olsa savaşın sonuçlarıyla yüzleşmeye koyulmuştur. Savaşın getirdiği faşist ve baskıcı sistem, insanları bu sonuçlara alıştırabilmek adına insanların duygularını kontrol altında tutmaya çabalamaktadır. İnsanlar için ilgi uyandırılabilecek ve onlara bir umut bahşedebilecek her şey, yasaklanmıştır. John Preston ise bu davanın baş celladıdır.

Peki ya Rahip Preston hissetmeye başlarsa…

IMDb puan:7,5/10
Kategori: Drama,Bilim Kurgu,Aksiyon
Yapım yılı:2002

 

 

Gattaca:

 “Mükemmellik uyumsuzlukla birlikte var olabilir, güzellik için uyum şarttır.”

Wolfgang Van Goethe

Mükemmeli ararken çıkılan yolculuk meşakkatlidir. Her şeyde kusur aramanın zorluğu yorar insanı. Belki de en kolayı ve insanı en rahat hissettirebileni olduğu gibi kabullenebilmektir.

“Gattaca” bu noktayı anlatan bir film…

Teknolojinin ve bilimin durmak bilmeksizin ilerlediği bir yüzyıldayız. Bilim artık kusursuz insan modelleri üretebilmekte ve ortaya çıkan ırk süper insan niceliklerini taşımaktadır. Özel amaçlar ve mevkiler için yaratılan bu insanlar, eski insanlığın yerini almakta ve onları hayattan soyutlamaktadır. Bu eski insanlardan biri olan astronot adayı Vincent, önemli bir şirkette ancak temizlikçi olarak iş bulabilecektir. Ancak bu süreçte kurduğu bir tezgâh sayesinde yüksek bir mevkide iş bulur. Şirkette vuku bulan bir cinayeti çözmek için görevlendirilen özel dedektif, Vincent’ın sırrını açığa çıkarmak üzeredir.

Ethan Hawke , Uma Thurman ve Jude Law oyuncu kadrosu ile güçlü bir distopia yolculuğuna hazır mısınız ?

IMDb puan:7,8/10
Kategori: Drama,Bilim Kurgu,Gerilim
Yapım yılı:1997

 

 

V for Vandetta:

Guy Fawkes, ilginç bir karakter aslında adına günler düzenlenen biri. Kahraman mı bilinmez. Katolik bir paralı asker, 5 Kasım’da parlamentoyu patlatmayı planlamış. Ancak arkadaşına gönderdiği mektup ile kendini ifşa etmiştir. İşin aslı için demokrasi için değil de Protestanlar yerine Katolik bir kral hayali için yaptığı söylenebilir. Ancak infaz şekli tam bir trajedidir.

Filme gelecek olursak,

V, 2020 yılında İngiltere’de geçiyor. Ülke, son derece baskıcı bir toplum düzenini yaşamak zorunda bırakılmıştır. Geçmişte yaşanan salgınlar, terör olayları ve bu olaylara bağlı kayıplar, yeni hükümet modelinin gelişmesine neden olmuş, düşmandan kaçan halk aslında celladına âşık olmuştur. Çeşitli yasaklar, dayatmalar içerisinde kıvranan ancak korku imparatorluğu içinde nefes almaktan dahi çekinenler için İngiltere’nin toprağa gömdüğü geçmişi, intikam için geri dönecektir. Her masalın klişe prensi bu kez beyaz atıyla değil, maskesi ve siyah pelerini ile prensesimizi kurtarır. Ancak kahramanımızla vakit geçiren prenses te aynı kalamayacak ve bir savaşçıya dönüşecektir. Değişim önce Evey ile başlasa da daha sonra dalgalar halinde tüm ulusa yayılacaktır. Çünkü, prens, prensesi öpmüş ve onu artık ebedi uykusundan uyandırmıştır.

Alan Moore’un romanından uyarlanan film, son derece epik bir hikayedir.

Natalie Portman, Hugo Weaving’in başrollerini paylaştığı koleksiyonluk bir yapım.

IMDb puan:8,2/10
Kategori: Drama,Bilim Kurgu,Aksiyon
Yapım yılı:2005

 

Soğuk Savaş:

“Savaş da aşk gibi, mutlaka bir yolunu buluyor.” B. Brecht

“İda” ile tüm dünyanın takdirini kazanan Pawlikowski’nin yeni filmi “Soğuk Savaş” …

Polonya’dan başlayan Yugoslavya, Berlin ve Paris’e uzanan acıklı bir aşk öyküsü…

Filmin siyah beyaz oluşu sizi etkilemesin çünkü inanın yaşanılan duygularda bir o kadar siyah bir o kadar beyaz…

50’li yılların karmaşıklığında iki sanat aşığı… Kötü bir geçmişten gelen ve kaderini değiştirmeye çalışan Zula ile sanatı siyasete alet etmeden yaşamaya çalışan ama hala ilham perisi ile karşılaşmamış Wiktor’un politikanın, savaşın ve zorlukların içerisinde filizlenen imkânsız ve zamansız aşkları…

Dwa serduszka… Filmin aslında her şeyini çok güzel özetliyor. ‘İki kalp, dört göz gece gündüz ağlıyordu.

Her kırık hikâyede olduğu gibi, sevmenin sonsuzluğuna ters orantılı kaderin cilveleri. Zula’nın her şarkıya başlayışı yeni bir acının kapı zili gibi; içeriye girince izleyici olarak gördüğünüz mucize ise ses tellerinden çıkan her melodi, havada süzülerek Wiktor’un önce kalbine sonra parmaklarına uzanıyor.         Yıllar içindeki değişim ve dönüşümlerinde yersiz, yurtsuz ve köksüz olmanın, birbirlerinden uzak olmanın ruhlarında yarattığı yıkım ve bu talan edilmişlikten kurtulmanın çaresi o kadar sakince aktarılıyor ki insan başka bir çıkar yol yok diye düşünmeye başlıyor.

IMDb puan:7,6/10
Kategori: Drama,Tarih,Müzikal
Yapım yılı:2018

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap!
Adınızı giriniz