Ana sayfa KÜLTÜR “Kâğıdın İzinde”

“Kâğıdın İzinde”

10
0
PAYLAŞ

Evin Sanat Galerisi ülkemiz sanatının 20. yüzyıl ustaları ve günümüz sanatçılarını “Kâğıdın İzinde” isimli sergide bir araya getirerek; kâğıt üzerine ve kâğıt ile üretilen eserleri izleyici ile buluşturuyor. Sergi kâğıdın sanat ile olan ilişkisini; Evin Sanat Galerisi’nin temsil ettiği sanatçıların yanısıra, çağını temsil eden usta isimlerin yapıtlarıyla izleyici karşına çıkaracak.
Kâğıdın tarihine ve sanatçıların kâğıt ile ürettikleri eserlerin evrenselliğine odaklanan sergi, kâğıt üzerine üretilmiş yapıtların dışında, not kâğıdına çizilmiş eskizleri, belki daha önce başka bir amaç için kullanılmış bir mukavva parçasına çizilmiş geçmişten notları ve yazışmaları da barındırıyor.
“Kâğıdın İzinde” sergisinde; Eren Eyüboğlu, Nuri İyem, Nasip İyem, Selim Turan, Avni Arbaş, Nedim Günsür, Neş’e Erdok, Cengiz Çekil, Rahmi Aksungur, Cansen Ercan, Temür Köran, Hakan Gürsoytrak, Buket Güreli, Nalan Yırtmaç, Zulal, Hakan Cingöz, Emin Turan, Setenay Alpsoy ve Uğur Daştan’ın çalışmaları yer alacak.
Çok yönlü bir malzeme olan kâğıdın insanlık tarihinde akla gelebilen her alanda kullanılması ve hala kullanılmakta oluşu üzerine inşa edilen “Kâğıdın İzinde”, 29 Şubat 2020 tarihine kadar Evin Sanat Galerisi’nde görülebilecek. Lothar Müller’in “Beyaz Büyü” kitabında kâğıt için dediği gibi; “Üzerine yazı yazabilir, çizebilir, baskı yapabiliriz; onu yırtabilir, buruşturabilir ya da katlayabiliriz. Kâğıt büyülü bir cisim ve başka hiçbir şey modern dünyanın gelişimine onun kadar katkı sağlamadı, hatta insanı bu denli değiştirmedi. Kutsal kitaplardan iskambil kâğıdına, banknottan gazeteye, tuvalet kâğıdından hisse senedine, boş sayfalardan başyapıtlara her alanda, her sınıfın, her an hayatında.”
“Kâğıdın İzinde”, izleyiciye hayatın her alanında yer etmiş bu yaygın malzemenin, sanatçının elinde geçirdiği dönüşümü gözlemleme fırsatı sunuyor.

Sergi 29 Şubat 2020 tarihine dek izlenebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap!
Adınızı giriniz