Ana sayfa KÜLTÜR “KUŞLAR DERDİNE KONAR”

“KUŞLAR DERDİNE KONAR”

32
0
PAYLAŞ

Elif Aydoğdu Ağatekin Kuşlar Derdine Konar adını verdiği sergisiyle 31 Ekim-23 Kasım 2019 tarihleri arasında Nurol Sanat Galerisi’nde Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçı son dönem çalışmalarından oluşan bu sergisiyle izleyicilerini kişisel yolculuğunun tanıklığına davet ediyor. Sanatçı serginin temasını şu sözlerle açıklıyor:

Kuşlar Derdine Konar bir kabulleniş sergisi… Yıllarca sürmüş bir iç mücadelenin sonu… Artık kaybeden mi kazanan mı olduğunu önemsememe hali… Duymazlıktan gelme… Vicdanla akıl arasında bir ateşkes… Yıllar boyunca tekrar tekrar gidilen yollarda kaybedilmiş istikbalin resmini izleme hali…

Bir yol yorgunuyum ben… Yollarda hayallerini unutmuş; her gün arabalar, kamyonlar, yol şeritleri, kar yağışları, bitmeyen inşaatlar, yol çalışmaları, grileşen doğa, şarkı sözleri, fabrikalar ve hafriyatların içinden geçerken başka insanların gürültüsünden kendi sesini duyamayacak kadar uzaklara gidip gelmekten yorulmuş bir şoförüm… Yetersizlik duygusunun utançla karışık yükünü taşıyan bir şoför… Zamanla kendisiyle, kurumlarla ve insanlarla mücadele etmeyi bırakmış ve bir kuş gibi dertlerinin üzerine konup, bir eşiğin altında bu uzun yolun, etrafın, sahip olduğu yokluğun hikmetini arayan biriyim… O yokluğu haykıra haykıra anlatmak isteyen biri, yıkılırken ülkesinin tüm değerleri sessiz kalan yığınların, nasıl kırdınız güzelim fincanları sorusuna, siz nasıl izin verdiyseniz tüm değerlerin yıkılmasına öyle, demek isteyen biri…

Amacım zihnimdekilerden arınmak, vicdanları her gün yaralayan utancın yüklerini biçimlendirmeye çalışarak onlardan kurtulmak. O yüzden bile isteye kırıyorum seramikleri. Kesiyorum içlerini, yığınlar yapıyorum parçalarından, önce dağıtıyorum hepsini, sonra topluyorum o dağınığı, tane tane, parça parça birbirlerine ekleyerek arıyorum onlarca kez olmak istedikleri şekli. Kabulleniyorum her şeyi olduğu gibi imzalıyorum o ateşkesi ve yorgunca sığınıyorum içlerine, mola veriyorum, dinlenmek için biraz.

Sessizce…

Elif Aydoğdu Ağatekin’in, Kuşlar Derdine Konar adlı seramik sergisi Gelincik Sokak 2/2’de bulunan Ankara Nurol Sanat Galerisinde Pazar ve Pazartesi hariç her gün 11.00 – 18.30 saatleri arasında izlenebilir.

Elif Aydoğdu Ağatekin, Aç Pencereni Havalandır Hayatını Serisi-3
14.5x12x±4 cm
Raku pişirimi yapılmış atık refrakter üzerine farklı bünyelerdeki
seramik parçaları ile asamblaj, 2019

Elif Aydoğdu Ağatekin, Yeni Türkiye Serisi-2
6 cm x Æ11 cm
Kırılmış yadigar seramik ve porselen fincanların içine atık seramik parçaları
ve betonla asamblaj, 2019

 

Elif Aydoğdu Ağatekin, Karlı Perşembe-1
12,5x29x±7 cm
Farklı bünyelerdeki seramik parçaları ile asamblaj, 2019

Elif Aydoğdu Ağatekin, Kuşlar Derdine Konar-17
26x26x±4 cm
Raku pişirimi yapılmış atık refrakter üzerine farklı bünyelerdeki seramik parçaları ile asamblaj, 2019

Elif Aydoğdu Ağatekin, Yol Yorgunu Serisi
16x16x±4 cm (4 Adet)
Farklı bünyelerdeki seramik parçaları ile asamblaj, 2019

 

Elif Aydoğdu Ağatekin, Yeni Türkiye Serisi-2
6 cm x Æ11 cm
Kırılmış yadigar seramik ve porselen fincanların içine atık seramik parçaları ve betonla asamblaj, 2019

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap!
Adınızı giriniz