Ana sayfa DÜNYA NE OLDU? / HİÇBİR YERDE BULAMAYACAĞINIZ HABERLER – ADNAN ÖZER

NE OLDU? / HİÇBİR YERDE BULAMAYACAĞINIZ HABERLER – ADNAN ÖZER

265
0
PAYLAŞ

Nobelde vefa olmaz

Bu yılın Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Louise Glück’ün ajansı “El Chacal” şairenin İspanya’da yayınlanmış kitaplarını geri çekmek için harekete geçti. Valencia’da faaliyet gösteren editoral Pre-Textos adlı yayınevi Amerikalı şairenin 11 kitabından yedisini o daha tanınmadan önce yayınlamıştı.

El Chacal, adı üstünde, şimdi çakallık yapıyor. Temsil ettiği kalem Nobel aldı ya, etrafa saldırıp azami kazanç elde edecek… Bundan Glück’ün haberi olmalı.

 

Ruhani şaire adına konulan ödül trans yazara verildi

Juana Ines de la Cruz (1651-1695), Meksikalı rahibe ve şaire. Hispanik dünyanın önemli klasik şairlerinden. Kısa ömrünün yarısını bir manastırda geçirmiş olduğu halde güçlü dizeleriyle kadının özgürleşmesi yolunda mücadele etmiştir. 1993 yılından bu yana adına edebiyat ödülü verilmektedir.

Bu yılki ödül bir trans bireye değer görüldü. Arjantinli trans yazar Camila Sosa Villada, “Las Malas” (Kötüler) adlı romanıyla bu prestijli ödülün sahibi oldu.

Aynı zamanda tiyatro ve sinema oyuncusu olan 1982 doğumlu Villada iyi bir kalem.

 

Shakespeare zor durumda!

Bilenler bilir, Shakespeare and Company, Paris’te Notre-Dame’ın karşısında İngilizce kitaplar satan bir kitapçıdır. Yetmişi yıldır Yaklaşık okurların ve de yazarların buluşma yeri olmuştur.

Pandemi sürecinde bu güzel mekân ıssızlaştı. Kitabevleri malum geçim ekonomisine ait işletmeler, gelen giden kesilince maddi olarak dönmeleri mümkün olmuyor. Kapanma söz konusu. Kitabevini işletenler sonunda çareyi bir yardım kampanyası düzenlemekte buldular. “Shakespeare and Company Friends” başlıklı kampanya ilgi gördü. Hissedarlardan David Delannet (kitabevinin kurucusu George Whitman’ın kızı Sylvia Whitman ile evli), “Bir aşk dalgası oldu,” diyor. İlk gün 5000 sipariş almışlar.

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap!
Adınızı giriniz