Ana sayfa DÜNYA RUS BASININDA S-400 TESLİMATININ YANKILARI/Derleyen ve Çeviren: Tatyana Türkan Kırıkçı

RUS BASININDA S-400 TESLİMATININ YANKILARI/Derleyen ve Çeviren: Tatyana Türkan Kırıkçı

51
0
PAYLAŞ

RUS BASININDA S-400 TESLİMATININ YANKILARI

 

 • 07.2019 gazete İZVESTİYA, (Türkçesi: HABERLER)
 • Türkiye saldırıya uğrarsa, Rus uçaksavar füze sistemlerini (ZRS) S-400 kullanacak.
 • Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 10 Temmuz Çarşamba günü gazetecilerin önünde bu konuda konuştu. “Biri bize saldırırsa, bu hava savunma sistemlerini kullanacağız. Bu yüzden böyle bir yatırım yapıyoruz,” diyen Erdoğan, Ankara’nın S-400’ün Rusya ile ortak yapımına katılma niyetini de yineledi. Erdoğan, sözlerini “Cumhurbaşkanı (RF Vladimir) Putin ile yaptığımız görüşmelerin başından itibaren, bu konuda bir anlaşmaya vardık. Umarım ortak üretime geçeceğiz, şu an herhangi bir sorun yok, ”diye tamamladı.
 • 29 Haziran’da, G20 zirvesinde Putin ile yapılan bir toplantıda Erdoğan, S-400’ün tedarikinde gecikme olmayacağını açıkladı. Rusya ve Türkiye, S-400 hava savunma füze sistemlerinin temini konusunda 2017 yılında bir anlaşma imzaladı, ardından ABD bu anlaşmaya karşı çıktı ve Ankara’yı Rus silahlarını tercih ettiği için yaptırımlar ve çeşitli sonuçlarla tehdit etti. Ancak Türk tarafı sözleşmeyi reddetmedi.

 

 • 10:53 12 temmuz 2019 “YENİ GAZETE”, Siyaset bölümü
 • Türkiye Savunma Bakanlığı, Rus S-400 tedarikinin başladığını ilân etti. Birleşik Devletler onları tehdit etti.
 • Türkiye Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı, Rus S-400 füze savunma sistemlerinin ilk bileşenlerinin Ankara ilindeki Murted Hava Üssü’ne teslim edildiğini açıkladı. Türkiye, Çin ve Beyaz Rusya’dan sonra Moskova’nın “Triumph” (Türkçesi – “zafer”) tedarik ettiği üçüncü ülke oldu. Rusya ve Türkiye arasındaki 2017 yılında yapılan 2,5 milyar dolarlık S-400 anlaşmasının iptali için ısrar eden ABD, F-35 savaşçılarının Rus hava savunma sistemlerine karşı savunmasız hale gelebileceklerini açıklıyor. Alternatif olarak, Pentagon Ankara’ya Amerikan Patriot sistemini teklif etti ancak Türk makamları anlaşmayı iptal etmediler. Nisan ayının başında Amerika Birleşik Devletleri Türkiye’ye F-35 için parça tedarik etmeyi bıraktı ve Mayıs sonunda iki haftalık bir ultimatom verdi. Son teslim tarihinden sonra F-35 pilotlarının eğitim programını kısalttılar. Bloomberg’e göre, Türk makamları, Ankara’nın Amerikan bombardımanlarının gelişim programından çıkarılması halinde Rus askeri uçaklarını satın alma seçeneğine sıcak bakıyor.

 

 • Aleksandr Şarkovski, Nezavisimayagazeta (Türkçesi – Bağımsız gazete)sorumlu editör yardımcısı
 • Analistler ülkeler arasındaki uçurumun olasılığı hakkında tartışıyorlar.
 • Türkiye, uçaksavar füze sistemi (ZRK) setinin ilk bölümünü Ankara’da bulunan askeri üssü Mürted’te kuracak. Rusya Askeri Ulaştırma Havacılığının ağır uçaklarının bir görev üstlendiğini varsayabiliriz. Hava savunma sisteminin tüm bileşenlerinin teslimatı hava ile yapılmakta, Rusya Askeri Ulaştırma Havacılığının ağır uçaklarının An-124 ve İl-76 bu görevi üstlendiğini varsayabiliriz. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Temmuz sabahı ülke vatandaşlarına ulaştırma için S 400’ün hazırlanması ile ilgili bilgi verirken, “Bu, ülkemiz, bölgemiz ve özellikle de tüm dünya için faydalı,” dedi. Ayrıca, bu hava savunma sisteminin diğer konuşlanma yerleri de artık bilinmektedir. S 400 ile çalışacak olan Türk hava savunma birimlerinin personeli Mayıs ayında eğitim için Rusya’ya gönderilmişti. Ankara’nın Rus Triumph’lerini satın alma kararının olası sonuçları üzerine uzman görüşleri muhtelif. Bazıları, NATO’nun müttefikleri olan Türkiye ile ABD arasındaki bu çatışmanın uzun süre devam edebileceğine ve daha sert bir yüzleşmeye yol açabileceğine inanıyor. Diğerleri, olanlar hakkında iyimser. Mürted’e dayanan ilk S 400 bölümünün konumlandırılması kararı, coğrafi konumu ve gerekli altyapının kendi topraklarında bulunması göz önünde bulundurularak seçildi. Ülke liderliği bu zeminin son üzücü tarihini bile dikkate almadı: Buranın eski adı Akıncı idi, 2016’da askeri darbeyi destekleyen garnizon dağıtıldı, teçhizat ve silahlar başka birimlere devredildi ve üs ismi Mürted olarak değiştirildi.
 • Daha önce, Washington bir ultimatom şeklinde Ankara’ya F 35 Amerikan programına dahil olmak veya Rus Triumph’ları satın almak arasında seçim yapmak için 31 Temmuz’un son tarih olduğunu söyledi. Türk liderliği, Amerika’dan gelen yaptırım (ABD Kongresi’nin kabul ettiği yasa uyarınca) tehdidine rağmen bağımsız siyasi irade göstermiş ve S-400 almaya yönelmişti. Ama Ankara, Kuzey Atlantik Bloku’ndakimüttefiğini daha fazla sinirlendirmemek için, yine de, tüm Triumph sistemlerinin yalnızca gerçek bir tehdit durumunda hazır hale getirileceğini açıklayan bir Peace Deployment planını önerdi. Ayrıca, Türk makamları S-400’ün asla NATO hava savunma / füze savunma sistemine bağlı olmayacağına dair kesin bir güvence verdi.
 • Stratfor adlı jeopolitik ve istihbarat platformunun kıdemli bir askeri analisti olan OmarLamrani, “Türkiye’nin S-400 alımının kısa vadede olası her türlü uzlaşmayı kesinlikle zorlaştıracağına” inanıyor. Lamrani, “Ancak uzun vadede, Türkiye ve ABD’nin, S-400’ün bir depoya yerleştirilmesi veya yaptırımların kaldırılması karşılığında başka bir ülkeye devredilmesi konusunda bir anlaşma yapmaları olasılığı hâlâ var,” dedi.

 

 • 07.2019 Gazete “İzvestiya”
 • Erdoğan, S-400 ile çalışmayı öğrenmek için Rusya’ya 100 kişi göndereceğini açıkladı.
 • Yüz Türk uzman S-400 uçaksavar füzesi sistemini nasıl kullanacaklarını öğrenmek için Rusya’ya gitti. Bu, 14 Temmuz Pazar günü Habertürk tarafından bildirildiği üzere Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ifade edildi. Erdoğan, “Bugüne kadar S-400 hava savunma sistemi anlaşması tarihimizdeki en önemli şey. Çünkü bu sadece pazar mantığı değildir. Bu ortaklık, ortak üretime geçiş sürecidir. Ve bu süreçten sonra S-500 hakkında konuşabiliriz, yine Rusya ile,” dedi.
 • Erdoğan ayrıca, S-400’ün yardımıyla ülkenin yalnızca düşmanlıkların yürütülmesinde bir avantaj sağlamasını değil, aynı zamanda dünyayı korumayı ve kendi ulusal güvenliğini garanti etmeyi beklediğini belirtti.

recep tayyip erdoğan ile ilgili görsel sonucu

 • 07.2019, yazar: AnastasiyaSviridova, KrasnayaZvezda gazetesi
 • RedStar – KızılYıldız gazetesi
 • Rus “Triumph”un Dünya Zaferi.
 • Temmuz’da, Rusya Savunma Bakanlığı’nın Askeri Havacılık uçakları ile Moskova Ankara’ya dünyanın en iyi uzun menzilli ve orta menzilli uçaksavar füzesi sistemi olan S-400 kompleksi düzenli olarak tedarik etmeye başladı. S-400 uçaksavar füzesi sistemi en yeni hava savunma sistemidir ve yoğun radyo direnci koşullarında çok çeşitli modern ve ileriye dönük hava saldırı silahlarını yenmek için tasarlanmıştır. S-400 bileşenlerinin Türkiye’ye teslimi, Türk tarafıyla yapılan sözleşmenin şartlarına ve taraflarca kararlaştırılan sürelere tam olarak uygun bir şekilde gerçekleştiriliyor. Sözleşmenin imzalanması, en üst düzeyde elde edilen atılım anlaşmaları sayesinde mümkün olmuştur.
 • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu yıl 8 Nisan’da Rus-Türk Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin bir toplantısında yaptığı açıklamada, S-400 uçaksavar füze sistemlerinin Türkiye’ye tedarikine ilişkin sözleşmenin Moskova ve Ankara için bir öncelik olduğunu söyledi. “Ülkelerimizin önünde ve askeri teknik alanda ciddi görevler var, işbirliğini güçlendirmek için. Öncelikle, uçaklara karşı füze sistemi S-400 Triumph’un Türkiye’ye tedarikine ilişkin sözleşmenin tamamlanmasından bahsediyoruz. Gündemde Modern Rus askeri ürünlerinin Türkiye Cumhuriyeti’ne tedarikiyle ilgili gelecek vaat eden projeler de var,” dedi. Daha önce, Rusya Savunma Bakanı Ordu Genel Sekreteri SergeiShoigu, Türkiye’nin Rus uçaksavar füze sistemi satın alan ikinci NATO devleti olduğunu söyledi.
 • 1990 yılında Yunanistan S-300 PMU1 hava savunma sisteminin sahibi olmuştu. Rus askeri dairesi başkanı, “iki S-400 kompleksinin Suriye’de her gün 24 saat görev yaptığını ve Hmeimim ile Tartus’ta güvenilir hava savunması sağladığını” belirtti. Ordu Generali SergeiShoigu’ya göre, S-400, dünyada hiç kimsenin aşmadığı taktik ve teknik özelliklere sahip eşsiz bir komplekstir. “Bunun açık bir teyidi, S-400’ün NATO üyesi olan Türkiye’ye tedarik edilmesi için imzalanan son sözleşmedir,” dedi ve Orta Doğu ve Asya’daki ülkelerin de Rus S-400’lerini edinmekle ilgilendiklerini söyledi. SergeyShoigu, ilgili müzakere çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Rusya’nın S-400 sistemini Türkiye’ye sunması, tüm dünya medyasından gelen mesajlarda öncelikli bir haber haline geldi. Türkiye’nin anlaşması sayesinde Rusya’nın dünyadaki ünü hızla yayılmaya devam edeceği Alman siyaset bilimi profesörü Thomas Eger’inFocus Online dergisinde yayınlanan makalesinde vurgulandı. Thomas Eger’e göre, Moskova ile Ankara arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi uluslararası bir sansasyondur. Türkiye NATO’ya üyeliğini sürdürse bile, ittifakın diğer üyeleri arasında birbirine güvensizliğin gelişeceğini söyledi. Elbette bir Alman siyasi analistiyle tartışabilirsiniz. Rusya’nın hedefi hiçbir şekilde NATO’yu bölmek değildir, Moskova sadece Ankara’nın ülkenin hava savunma sistemini güçlendirmesine yardım talebine cevap verdi. Ancak bu profesör elbette haklı: Rusya’nın dünyadaki itibarı, eşitlik ve ortakların ulusal çıkarlarına saygı ilkelerine dayanan gerçekçi dış politika nedeniyle büyüyor. Türkiye’de ise kompleksin ilk bileşen grubunun Ankara ilindeki Mürted Hava Üssü’ne ulaştırılması hemen hemen tüm ulusal televizyon kanalları tarafından açıkça yayınlanıyordu. Türkiye’de bu olay, bir dönüm noktası, hatta bir anlamda tarihsel bir dönüm noktası olarak algılanmaktadır. Areda şirketinin yaptığı bir ankete göre, ülke nüfusunun yüzde 62,8’i Rus hava savunma sisteminin satın alınmasını destekliyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazar günü yaptığı açıklamada, “Türkiye, ülke modern tarihinde en önemli anlaşma olarak, uçaksavar füze sistemleri S-400’ün tedarik edilmesi konusunda Rusya ile bir anlaşma yaptı. Türkiye, S-400’ü satın alarak savaşa hazırlanmıyor. Hava savunma sistemleri ülkemizde barış ve güvenliği sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Defansif yeteneklerimizi geliştirmek için diğer adımlar atılıyor,” dedi. Erdoğan, “S-400 sistemleri üzerindeki kontrolün tamamen Türk silahlı kuvvetlerinin elinde olacağını” belirtti. Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, Rus S-400 uçaksavar füzesi sistemlerinin ilk teslimatı hakkında yorumda bulundu. S-400’ü edinmeye karar verirken, Türkiye’nin ulusal güvenliğinin çıkarları tarafından yönlendirildiğine dikkat çekti. Akar, “Türkiye uzun yıllardır uzun menzilli hava ve füze savunma sistemleri elde etmek için çalışıyor. Bu konuda Ankara’nın uyması gereken bazı ilkeler var. Bu ilkelere dayanarak, Türkiye Çin, Rusya, ABD ve Fransa ile görüşmelerde bulundu. Görüşmelerden sonra, Rus tarafının önerilerinin Türkiye’nin ihtiyaçlarına en uygun olduğu sonucuna varıldı. 2017 yılının Nisan ayında ilgili sözleşme imzalandı,” şeklinde konuştu.
 • Hulusi Akar, S-400 tedariki için planın uygulanmasının gecikmeden yapıldığını da sözlerine ekledi. Ona göre, Türkiye ve Rusya’da hava savunma bileşenlerinin sunulmasıyla birlikte, Türk personelinin S-400’te eğitimi devam ediyor. Ayrıca, sözleşmenin uygulanmasının Washington’da büyük bir memnuniyetsizlikle bir araya geldiğini belirtmek de uygun olacaktır. Buna göre, Ankara’nın Rus S-400 sistemini satın almasını engellemek için aktif girişimlerde bulunmaya başladılar. Türk makamlarına benzeri görülmemiş bir baskı uygulandı. Amerikan tarafı, eğer Rusya hava savunma sistemi Türkiye’ye giderse, o zaman ekonomisine zarar verecek ve Kuzey Atlantik ittifakındaki rolünü sınırlayacak yaptırımlar uygulanacağını açıkça ortaya koyuyor.
 • Ankara’ya yapılan “memnuniyetsizlik hareketi” anlaşılabilir: ABD askeri-sanayi kompleksi milyarlarca dolarlık olası bir sözleşmeyi kaybetti. Türkiye seçimini açıklayan DeutscheWelle, “S-400’ün Fransa ve ABD’nin NATO muadillerine göre başlıca avantajları kullanım esnekliği ve fiyattır,” diyor. Ayrıca, sistemin çeşitli tiplerde roketlerle donatılabileceğini ve maliyetinin Amerikan Patriot’undan iki kat daha az olduğunu ekliyor. Amerikalı üreticilerin itibar kayıpları da büyük: Türk ordusu, Rus Triumph kompleksini yalnızca fiyat gerekçesiyle değil, aynı zamanda taktik ve teknik veriler açısından da Patriot’a üstünlüğü nedeniyle tercih etti. Bugüne kadar, dünyada Rus S-400’ü geçen uzun menzilli orta menzilli uçaksavar füzesi sistemi yoktur. Triumph, Rus ordusunda on yıldan fazla bir süredir savaş görevinde bulunuyor ve yoğun yangın ve elektronik karşı koyma koşulları altında hava saldırısı ve keşif araçlarını halledebiliyor…
 • Sonuç olarak, Türkiye, savunması için en modern Rus kompleksi S-400’ü kullanacak bir NATO ülkesi haline geliyor. Böylece Ankara, ulusal güvenliği sağlama yolları hakkında bağımsız bir görüşe sahip olduğunu göstermektedir. Türk haber ajansları S-400’ün çeşitli uçak türlerini, balistik füzeleri, hipersonik hedefleri ve diğer hava saldırı araçlarını vurabileceğini söylüyor. Dahası, elektronik ve diğer muhalefet türleri Rus sisteminin işine müdahale edemez. Türkiye’nin önde gelen muhalefet partisi başkanı – Cumhuriyet Halk Partisi – Kemal Kılıçdaroğlu’nun S-400’e yönelik savunma anlaşmasını desteklemesi dikkat çekici. Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin Patriot kompleksleri alımına yaptığı çağrı, o zamanlar destek bulamadı. Bu nedenle, Ankara’nın kendi ulusal güvenliğini sağlamak için alternatif kaynaklar bulmak için adımlar atması doğaldır. Bu Türkiye’nin yasal hakkıdır,”dedi. Türkiye’nin savunma sanayii başkanı İsmail Demir, daha önce Ankara’nın olası ABD yaptırımlarının olumsuz etkilerini en aza indirmek için adımlar attığını belirtti. Demir, “Bir süredir sorunlarla karşılaşmamız mümkün, ancak sonuçta kısıtlamalar iç savunma sanayinin gelişmesi için bir teşvik olacak. Yaptırımlar Türkiye’yi durdurmaz, ancak güçlendirir,”dedi. Türk Anadolu ajansı bugünlerde bu konuda diğer uzmanların görüşlerini aktarıyor. Filistin hareketi Hamas’ın politik bürosunun bir üyesi olan Musa Ebu Marzouk’a göre, S-400 bugüne kadarki en gelişmiş sistem. Marzouk, Rus S-400 hava savunma sisteminin Türkiye tarafından satın alınmasının, birçok ülkenin kendi hava savunma sistemini edinmesini önleyen Washington için bir ders olması gerektiğini söyledi.
 • “Bu bir dönüm noktasıdır…”
 • Fransa Radyosu uluslararası haber editörleri müdürü Jean-MarcFourr ise, “Bu sadece silah temini ile ilgili bir hikaye değil, bir dönüm noktasıdır,” dedi. Her şeyden önce, Türkiye’nin daha önce olduğu gibi Avrupa’ya ve ABD’ye değil Rusya’ya ve Çin’e “geri dönme” niyetine tanıklık ediyor. Ayrıca, anlaşma Rusya için “sembolik ve ticari bir başarı” haline geldi – Hindistan, Katar ve Suudi Arabistan dahil diğer ülkeler de S-400’ü satın almayı düşünüyor. Son olarak, bu olay “isteğini tarihsel bir müttefikte empoze edemeyen “ABD etkisinin kaybının bir başka belirtisi”ydi.

 

 • Gazete MK: yazar – ArtemKoshelenko 16.07.2019
 • Rusya, AB’ye Türkiye’ye yönelik yaptırımlara cevap verdi.
 • Bu adımlar, yalnızca Akdeniz’deki uzun zamandır çözülmeyen çatışmayı daha da şiddetlendirecektir.
 • Moskova, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye kısıtlayıcı tedbirler getirme kararına olumsuz bakmaktadır. Bu konuda Izvestia gazetesi için Rus başkan yardımcısı Alexander Grushko konuştu.
 • Diplomat özellikle, “Tek taraflı yaptırımlar uluslararası hukuka ve BM Güvenlik Konseyi prosedürlerine uymuyor” diye belirtti. Gruşko’ya göre, bu adımlar bir kural olarak istenen sonucu getirmiyor, ancak çatışan partilerin pozisyonlarının radikalleşmesine katkıda bulunuyorlar.
 • Aynı zamanda, Rus tarafının, hidrokarbonların çıkarılması için sondaj gemilerini Kıbrıs’ın özel ekonomik bölgesine gönderen Türkiye’nin eylemlerini desteklemediğini belirtti.
 • 16 Temmuz gecesi AB, Türkiye’ye yönelik kısıtlayıcı tedbirleri onayladı. Kısıtlayıcı önlemler, mali yardımda bir düşüş anlamına gelir. Ayrıca, Kapsamlı Hava Taşımacılığı Sözleşmesi’nin imzalanmasına ilişkin müzakereler dondurulur, Ortaklık Konseyi ve Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ileri düzey diyaloglar da askıya alınır.

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap!
Adınızı giriniz