Ana sayfa KÜLTÜR TÜRKİYE’den SANATÇILAR LEONARDO DA VINCI’NİN İZİNDE “500. Ölüm Yıldönümünde Leonardo da Vinci’ye...

TÜRKİYE’den SANATÇILAR LEONARDO DA VINCI’NİN İZİNDE “500. Ölüm Yıldönümünde Leonardo da Vinci’ye Saygı” projesi

97
0
PAYLAŞ

“500. Ölüm Yıldönümünde Leonardo da Vinci’ye Saygı” projesi Paris’te yaşayan ressam Onay Akbaş’ın geliştirdiği proje, İbrahim Karaoğlu’nun küratör, Emre Sefer’in koordinatörlüğünde hayata geçiriliyor.

Projenin ilk adımı olarak Prof. Dr. Devrim Erbil, Prof. Dr. Ergin İnan, Prof. Dr. Fevzi Karakoç, Yalçın Gökçebağ, Tülin Onat, Cem Sağbil, Mercan Dede (Arkın Ilıcalı), Barış Sarıbaş, Ahmet Telli, Metin Celal, Nedim Gürsel, Yalın Alpay, sinemacı Durmuş Akbulut gibi sanatçı ve yazarların katılımıyla , 5 – 7 Ekim’de Amboise’a bir gezi gerçekleştirildi. Leonardo da Vinci’nin mezarı ve müze olan evi ziyaret edildi.

Bu yolculuk kapsamında duyumsananlar resim, kitap ve belgesel bir filme dönüştürecek. Sanatçılar ve yazarlar oluşturdukları yapıtları “500. Ölüm Yıldönümünde Leonardo da Vinci’ye Saygı” etkinlikleri kapsamında Türkiye’nin büyük şehirlerinde sergileyerek sanatseverlere sunacaklar.

Leonardo da Vinci, 64 yaşındayken, I. François tarafından Fransa’ya davet edilerek sarayın baş ressamı, mimarı ve mühendisi olarak görevlendirilmiş.Amboise’daki Kraliyet Sarayı’nın yakındaki Cloux Luce Şatosu’na yerleşen Leonardo da Vinci ölene kadar orada yaşamış ve kralın kendisine sağladığı olanaklarla yaratıcı, üretici ve verimli bir hayat sürmüş.

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap!
Adınızı giriniz