PAYLAŞ

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden Dr. İsmail Gökdayı ülkemiz kırsalında yaşayanlara yönelik bir çalışma yapmış. Gökdayı “Unutulmaş Ötekiler” adıyla yayınlanan kitabında, şehirlerden pek göremediğimiz kır yoksullarını inceliyor. Yayınevi kitabı, “yoksulluk literatürü için temel ve toplayıcı bir akademik kaynak, hem de saha çalışmalarında kullanılan yöntemlerle ortaya konulan sonuçlarla kırsalda yaşayanlara yönelik kamu politikalarına ve yoksulluk yardımlarına yön verebilecek bir kamu politikası aracı” niteliğiyle sunuyor. “Unutulmuş Ötekiler”, ülkemizde daha çok tarımsal kalkınma adına sektörel gelişmeler planında bakılan kırsal kesimin insan temelli bir okumasıdır.

Kentteki tüketiciler olarak sağlıklı gıdaya tutkumuz var artık, medya da bunu fetişleştiriyor. Biraz da sağlıklı gıda sağlanmasın adaleti üzerine düşünmeliyiz. Bu adalet sağlanırsa kırsal yoksulluğun çözümü daha da kolaylaşacaktır. Gökdayı bu çözümler hakkında kafa yormuş. Kitap için bir etik çalışması da diyebiliriz.

1 YORUM

  1. Yorumunuz oldukça yapıcı olmuş; çalışmanın önemini ve saha çalışmasındaki olağandışı emeğimi yüceltiğiniz için teşekkür ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap!
Adınızı giriniz