Ana sayfa MİZAH Çok Tutuldun Ama Yalan Olacaksın

Çok Tutuldun Ama Yalan Olacaksın

135
0
PAYLAŞ

“Geceleeer, geceleeer, yalan geceler/geceleeer, geceleeer, hayın geceler!” Gecelerle bir zorum yok, son lumpen popüler parçamızın nakaratı bu. Olabildiğince özgün ve olabildiğince yaratıcı daha önce hiç söylenmemiş sözler bizi bizden aldı..!

Eskinin İMÇ Plakçılar Çarşısı çoktan nostalji oldu ya, şimdi sosyal medya ortamı var; açık çarşı, apaçık, sereserpe. Ortalık “Öyle bir parça yapacağım ki ortalığı kasıp kavuracağım” diye atılan yiğit dolu -kim öyle başlamaz ki..?- Ama binde, belki de milyonda birine denk gelir bu kasıp kavurma işi. Şimdilerde bize denk gelen “hayın geceleeer”.

Bazen akademik bilgiye gerek görmeden eleştiri yapılacak şeyler vardır. Çünkü herkesin bir kulağı ve müzik zevki vardır.

Parça sadece YouTube’da 65 milyon tıklanmış.

Biz “Ankara’nın Bağları”nı ve “Erik Dalı”nı da çok sevdik ama onların bir tınısı ve belli bir türü vardı. “Erik Dalı” bir Burdur türküsüdür ve güzel bir oyun havasıdır. Duyan herkes kollarını kaldırmasa da içten içe güzel figürlerle eşlik eder.

“Ankara’nın Bağları” Anonim bir Orta Anadolu türküsüdür. Uzun zaman önce Kırşehir Kaman’ın mahalli sanatçısı Seyit Çevik söylemiştir. Ankara’nın Bağları da Erik Dalı gibi insanı oynatan bir tınıya ve bilinen bir türe sahiptir.

Söz konusu parçanın türünü bir türlü bilemedik ama tınısı çok âşikar; ucuz düğün salonlarında çalınan içler acısı bir tınıya sahip. Üstelik de düğüne üç beş kişi gelmiş bizimki de düğüne gelen minik kalabalıktan sesinin güzel olduğunu sanan bir arkadaşımız.

Haa yapılan iş amaca ulaşmadı mı?

Dünya müzik listesinin 12. Sırasında.

Ne demişti Karl Marx: “Bilmiyorlar ama bağırıyorlar.” “Bilmiyorlar ama yapıyorlar mıydı” yoksa o..?!

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yap!
Adınızı giriniz